Αρχική σελίδα » Έργο του Κ.Ε.Α.Ε.Σ.

Έργο του Κ.Ε.Α.Ε.Σ.

Το Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική (Κ.Ε.Α.Ε.Σ.), ασχολείται με:

• Τη διεξαγωγή ερευνών στον Ελληνικό πληθυσμό γενικό και ειδικές ομάδες- με στόχο τη σύνδεση της έρευνας και της πρακτικής της επαγγελματικής συμβουλευτικής και του προσανατολισμού.
  • Τη διεξαγωγή ανάλογων ερευνών σε συνεργασία με άλλες χώρες.
  • Τον σχεδιασμό και την εκπόνηση προγραμμάτων επαγγελματικής συμβουλευτικής και καθοδήγησης, με τη συνεργασία συναδέλφων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
  • Την κατασκευή ή/και προσαρμογή και στάθμιση ψυχομετρικών και άλλων εργαλείων μέτρησης επαγγελματικών ενδιαφερόντων, κλίσεων, ικανοτήτων κλπ. Διδακτικό –επιμορφωτικό έργο.

Η υλοποίηση των στόχων του Κέντρου επιτυγχάνεται με προγράμματα και δραστηριότητες στο πλαίσιο της συνεργασίας του Πανεπιστημίου Αθηνών με σχολεία, κοινωνικούς φορείς και φορείς απασχόλησης καθώς και με άλλα πανεπιστήμια και αντίστοιχους φορείς στο εξωτερικό.

Το Κέντρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μονάδα εκπαίδευσης, έρευνας και πρακτικής άσκησης των φοιτητών του Προγράμματος Ψυχολογίας και του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός».