Αρχική σελίδα » Συνέδρια - Επιμορφωτικά σεμινάρια - Εκπαιδευτικές εκδηλώσεις » Αρχείο » Κυπρο-Ελλαδικά Συνέδρια Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής

Κυπρο-Ελλαδικά Συνέδρια Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής

Από το 2011 το Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική συνδιοργανώνει, μαζί με την Υπηρεσία Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής του Υπουργείου Παιδείας της Κύπρου και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το ετήσιο Κυπρο-Ελλαδικό Συνέδριο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής.

Το Γ΄ Κυπρο-Ελλαδικό Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στις 9 και 10 Δεκεμβρίου 2011 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου στη Λευκωσία με θέμα «Καλές πρακτικές στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό». Περιλάμβανε παρουσιάσεις και βιωματικά εργαστήρια, από τα αποτελέσματα των οποίων εξήχθησαν πολύ χρήσιμα συμπεράσματα για το παρόν και το μέλλον των υπηρεσιών συμβουλευτικής στην Κύπρο και την Ελλάδα, ιδιαιτέρως στην παρούσα κρίσιμη οικονομική περίοδο που διανύουν οι χώρες της ευρωζώνης. Στο Συνέδριο έλαβαν μέρος επιστήμονες από τον χώρο της Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής και Προσανατολισμού στην Κύπρο και την Ελλάδα.

Οι θεματικές περιοχές του Συνεδρίου ήταν:

• Ο ρόλος του επαγγελματικού συμβούλου στην επαγγελματική ανάπτυξη των πελατών του σε δύσκολες οικονομικά και κοινωνικά περιόδους.
  • Ο ρόλος του Καθηγητή Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής στην ένταξη αλλόγλωσσων μαθητών στα σχολεία.
  • Η βελτίωση του έργου του επαγγελματικού συμβούλου με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών.
  • Η επαγγελματική πληροφόρηση και τα μοντέλα γνωριμίας των μαθητών με την αγορά εργασίας.
  • Η αξιοποίηση γνωσιοσυμπεριφορικών τεχνικών στη σχολική συμβουλευτική.
  • Ο ρόλος του φύλου στη λήψη επαγγελματικών αποφάσεων και την ευρύτερη γνωριμία των μαθητών με την αγορά εργασίας.
  • Η πληροφόρηση αναφορικά με την ανταλλαγή τεχνογνωσίας για καλές πρακτικές στην επαγγελματική συμβουλευτική και στον προσανατολισμό στην Ελλάδα και την Κύπρο.

Κεντρική ομιλήτρια του συνεδρίου ήταν η Διευθύντρια του ΚΕΑΕΣ Καθηγήτρια κ. Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου. Στην ομιλία της με θέμα «Μετασχηματίζοντας τις απρόοπτες καταστάσεις σε επαγγελματικές ευκαιρίες: Μια εναλλακτική προσέγγιση στον επαγγελματικό προσανατολισμό» αναφέρθηκε σε δύο σύγχρονες προσεγγίσεις επαγγελματικής ανάπτυξης που βασίζονται στην Θεωρία του Χάους και στην Μαθησιακή θεωρία του Τυχαίου και οι οποίες θα μπορούσαν να βοηθήσουν τους επαγγελματικούς συμβούλους να αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά προκλητικές καταστάσεις επαγγελματικού προσανατολισμού σε περιόδους οικονομικών κρίσεων. Και οι δύο θεωρίες υποστηρίζουν ότι η πραγματικότητα στην οποία ζούμε είναι από τη φύση της αβέβαιη, πολυσύνθετη και ευμετάβλητη και δημιουργεί περιορισμούς σε σχέση με το τί γνωρίζουμε και, κυρίως, με το τί ελέγχουμε  στη ζωή μας. Έτσι, ακόμη και στις προσεκτικά σχεδιασμένες και αυστηρά ελεγμένες καταστάσεις είναι πιθανόν να προκύψουν απρόβλεπτα δυσάρεστα γεγονότα και αποτυχίες, όπως η απώλεια μιας θέσης εργασίας και η αδυναμία εξεύρεσης μιας νέας θέσης απασχόλησης. Η επαγγελματική σταδιοδρομία δεν μπορεί να προγνωσθεί καθώς είναι μια λειτουργία αναρίθμητων απρόβλεπτων μαθησιακών εμπειριών που αρχίζουν από τη γέννησή μας. Για τον λόγο αυτό θεωρείται σήμερα ότι στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών επαγγελματικής συμβουλευτικής πρέπει να διδάσκεται στους ανθρώπους πώς να επωφελούνται από τις απρόοπτες καταστάσεις και να τις μετατρέπουν σε επαγγελματικές ευκαιρίες.

Επίσης, το ΚΕΑΕΣ συμμετείχε στο συνέδριο με τα ακόλουθα δύο βιωματικά εργαστήρια :

α) Ενισχύοντας τις θετικές επαγγελματικές πεποιθήσεις στη λήψη αποφάσεων: Η ανάπτυξη ενός σχεδίου δράσης (Δ. Σιδηροπούλου-Δημακάκου, Κ. Αργυροπούλου, Ν. Δρόσος, & Μ. Τερζάκη), και

β) «Κι αν διαφέρουμε λιγάκι στα σημεία…»: Βιωματικές ασκήσεις για διαπολιτισμική συμβουλευτική στο πλαίσιο του σχολείου (Ν. Δρόσος).

Το Δ΄ Κυπρο-Ελλαδικό Συνέδριο με τίτλο «Καλές πρακτικές στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό - Η άμεση ανταπόκριση του Συμβούλου Καθηγητή στις καθημερινές προκλήσεις του σημερινού σχολείου» πραγματοποιήθηκε στις 7 και 8 Δεκεμβρίου 2012 στη Λευκωσία.

Κεντρικές ομιλίες έγιναν από την Διευθύντρια του ΚΕΑΕΣ Καθηγήτρια κ. Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου, με θέμα  «Η επαγγελματική και προσωπική ενδυνάμωση του Συμβούλου με στόχο την ανταπόκρισή του στις σύγχρονες προκλήσεις», και από την κα Λένα Νικολάου Επιθεωρήτρια Μέσης Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής της Κύπρου, με θέμα «Η  Υπηρεσία Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής και το Δίκτυο Δια Βίου Καθοδήγησης».

Η θεματολογία του συνεδρίου περιελάμβανε εισηγήσεις όπως:

• Προγράμματα συνεργασίας σχολείου και γονέων για τη διαχείριση παραβατικών συμπεριφορών των μαθητών και η συμβολή των καθηγητών συμβούλων
  • Επαγγελματική προσαρμοστικότητα
  • Ενεργοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την επαγγελματική τους ζωή
  • Ομάδες αλληλοενίσχυσης μεταξύ των Συμβούλων και η εφαρμογή ομαδικής συμβουλευτικής στο σχολείο
  • Καλές πρακτικές σύνδεσης της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας
  • Μέντορες τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε μαθητές Λυκείου
  • Εφαρμογή της θεραπείας που εστιάζεται στη λύση (SFBT) στο πλαίσιο του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού
  • Η εφαρμογή του μοντέλου Επαγγελματικής Συμβουλευτικής «Thriving with Social Purpose» στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση

Το Ε΄ Κυπρο-Ελλαδικό Συνέδριο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικής Αγωγής πραγματοποιήθηκε στις 6 και 7 Δεκεμβρίου 2013 στη Λευκωσία, με θέμα «Καλές πρακτικές στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό - Οι ανάγκες του ατόμου για προσωπική και επαγγελματική συμβουλευτική στην πορεία του από το δημοτικό στο πανεπιστήμιο, όπως καταγράφονται από τις εμπειρίες των συμβούλων καθηγητών: παρεμβατικές  προτάσεις».

Πρόγραμμα συνεδρίου