Αρχική σελίδα » Συνέδρια - Επιμορφωτικά σεμινάρια - Εκπαιδευτικές εκδηλώσεις » Αρχείο » Ημερίδα - Εργαστήριο για τους Συμβούλους Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Κύπρου

Το Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική υλοποίησε στη Λευκωσία στις 13 Ιανουαρίου 2011 ημερίδα-εργαστήριο για τους συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού της Κύπρου, με θέμα «Πρόγραμμα ανάπτυξης δεξιοτήτων λήψης επαγγελματικών αποφάσεων». Την ημερίδα διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στο πλαίσιο της κοινωνικής προσφοράς του και για τον σκοπό αυτό προσκάλεσε την Καθηγήτρια κ. Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου και τους συνεργάτες του Κέντρου Δρ. Κατερίνα Αργυροπούλου και κ. Νίκο Δρόσο.

Το πρώτο μέρος της ημερίδας περιελάμβανε εισήγηση από την Καθηγήτρια κ. Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου με θέμα «Ο πολυδιάστατος χαρακτήρας των επαγγελματικών αποφάσεων: Από τους τρόπους λήψης απόφασης στα προσωπικά «προφίλ» και από την επαγγελματική αναποφασιστικότητα στις κατηγορίες δυσκολιών λήψης απόφασης». Το δεύτερο μέρος περιελάμβανε εργαστήριο από τους κ.κ. Κατερίνα Αργυροπούλου και Νίκο Δρόσο. Στο εργαστήριο οι σύμβουλοι ασκήθηκαν στη χρήση ερωτηματολογίων λήψης απόφασης και στην εφαρμογή προγράμματος ανάπτυξης δεξιοτήτων λήψης απόφασης για μαθητές, με βάση υλικό που αναπτύχθηκε στο Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική. Το υλικό προσφέρθηκε από το Κέντρο στους συναδέλφους συμβούλους της Κύπρου, προκειμένου να το χρησιμοποιήσουν στα σχολεία που εργάζονται για να βοηθήσουν τους μαθητές τους στην ανάπτυξη δεξιοτήτων λήψης επαγγελματικών αποφάσεων.