Αρχική σελίδα » Συνέδρια - Επιμορφωτικά σεμινάρια - Εκπαιδευτικές εκδηλώσεις » Αρχείο » Εργαστήριο "Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση"

Εκπαιδευτικά εργαστήρια με γενικό θέμα «Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση» για εκπαιδευτικούς ειδικών σχολείων και για γονείς παιδιών με νοητική υστέρηση.

Η δραστηριότητα αυτή υλοποιήθηκε σε συνεργασία του Κέντρου Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική με το Κέντρο Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) του Νομού Αρκαδίας, στο πλαίσιο της Δράσης 3.3. «Επαγγελματικός προσανατολισμός και συμβουλευτική ατόμων ειδικών ομάδων (άτομα με αναπηρίες και άτομα που κινδυνεύουν από κοινωνικό αποκλεισμό)» [(ΜΕΤΡΟ 2.4: «Επαγγελματικός Προσανατολισμός & σύνδεση με την αγορά εργασίας»/Β΄ ΕΠΕΑΕΚ-Γ’ Κ.Π.Σ.] (10/2/2008 έως 15/3/2008). Υλοποιήθηκαν έξι (6) εκπαιδευτικά εργαστήρια διάρκειας δύο ωρών.

Τα τρία από τα εργαστήρια απευθύνονταν σε γονείς μαθητών με νοητική υστέρηση (εισηγήτρια: Κ. Αργυροπούλου) και είχαν την ακόλουθη θεματολογία:

• Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση: Τι είναι εφικτό;
  • Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση: Πρακτικές συμβουλές για γονείς ΙΙ

Τα δύο από τα εργαστήρια απευθύνονταν σε εκπαιδευτικούς ειδικών σχολείων (εισηγητής: Ν. Δρόσος) και είχαν την ακόλουθη θεματολογία:

• Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση: Τι είναι εφικτό;
  • Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση: Πρακτικές συμβουλές για εκπαιδευτικούς

Το τελευταίο εργαστήριο απευθυνόταν σε στελέχη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (εισηγητής: Ν. Δρόσος) και είχε τα ακόλουθα θέματα:

• «Επαγγελματική ανάπτυξη μαθητών με νοητική υστέρηση: Τι είναι εφικτό;»
  • «Επαγγελματικός προσανατολισμός μαθητών με διαφορετικές πολιτισμικές καταβολές».