Αρχική σελίδα » Ποιοί είμαστε » Συνεργάτες του Κ.Ε.Α.Ε.Σ.

Συνεργάτες του Κ.Ε.Α.Ε.Σ.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ

Arguropoulou

Η Κατερίνα Αργυροπούλου είναι Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στη Συμβουλευτική και στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό στο Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έλαβε το διδακτορικό της δίπλωμα στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό από τον Τομέα Ψυχολογίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, το 2005. Από το ίδιο έτος επικουρεί σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο στη διδασκαλία μαθημάτων στο αντικείμενο της επαγγελματικής συμβουλευτικής και του προσανατολισμού στον Τομέα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Συμμετέχει σε εκπαιδευτικά προγράμματα επαγγελματικού προσανατολισμού ειδικών ομάδων, κατάρτισης στελεχών επαγγελματικού προσανατολισμού σε ζητήματα επαγγελματικής συμβουλευτικής και σε προγράμματα ανάπτυξης δραστηριοτήτων επαγγελματικού προσανατολισμού στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Το ερευνητικό και συγγραφικό της έργο περιλαμβάνει δημοσιεύσεις σε ελληνικά και αγγλόφωνα περιοδικά ή αυτοτελείς τόμους και περισσότερες από 30 ανακοινώσεις σε επιστημονικές συναντήσεις. Επίσης, έχει συμμετάσχει στη διοργάνωση τοπικών συνεδρίων.

Τα τρέχοντα ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στον επαγγελματικό προσανατολισμό και κυρίως, στη λήψη επαγγελματικών αποφάσεων.

Είναι μέλος διαφόρων επιστημονικών συλλόγων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

ΝΙΚΟΣ ΔΡΟΣΟΣ

Ο Νίκος Δρόσος έχει πτυχίο του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας, πτυχίο Ψυχολογίας, μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης  στη Συμβουλευτική & τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό και διδακτορικό δίπλωμα στη Ψυχολογία από το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του τιμήθηκε επανειλημμένα με βραβεία και υποτροφίες για εξαιρετικές ακαδημαϊκές επιδόσεις από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) και από το TOKYO Foundation. Έχει, επίσης, συμμετάσχει σε διάφορα επιμορφωτικά σεμινάρια σχετικά με την παροχή υπηρεσιών συμβουλευτικής.

Αρχικά εργάστηκε ως εκπαιδευτικός σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και σε Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ), ενώ από το 2006 διατηρεί ιδιωτικό γραφείο συμβουλευτικής - προσανατολισμού. Παράλληλα, έχει συνεργαστεί με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε διάφορα ευρωπαϊκά προγράμματα, αναλαμβάνοντας την παροχή υπηρεσιών ατομικής και ομαδικής συμβουλευτικής σε μαθητές και την επιστημονική εποπτεία στην οργάνωση, υλοποίηση και αξιολόγηση δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Ακόμη, έχει δουλέψει με διαφόρους φορείς αναφορικά με υπηρεσίες συμβουλευτικής σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες, ενώ υπήρξε μέλος της ομάδας συντονισμού και υποστήριξης του έργου «Θυρίδες Νεανικής Επιχειρηματικότητας» (2009-10). Τέλος, από το 2007 έως σήμερα διδάσκει σε επιμορφωτικά σεμινάρια για επαγγελματικούς συμβούλους, ψυχολόγους και εκπαιδευτικούς που υλοποιούνται από ιδρύματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πάντειο Πανεπιστήμιο,  ΑΣΠΑΙΤΕ, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου) και από άλλους φορείς (ΚΕΣΥΠ, Ιδιωτικά κολλέγια, ΕΚΕΠ κ.α.).

Τα κύρια ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στον τομέα της λήψης επαγγελματικών αποφάσεων, της επαγγελματικής ωριμότητας και της επίδρασης των πολιτισμικών διαφορών στην επαγγελματική ανάπτυξη. Ασχολείται ιδιαίτερα με την εφαρμογή βιωματικών ασκήσεων και την ομαδική συμβουλευτική. Είναι μέλος διαφόρων επιστημονικών ενώσεων και συμμετέχει τακτικά ως εισηγητής σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια.