Αρχική σελίδα » Ποιοί είμαστε » Διεύθυνση του Κ.Ε.Α.Ε.Σ.

Διεύθυνση του Κ.Ε.Α.Ε.Σ.

Η Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου (Despina Sidiropoulou-Dimakakou) είναι Καθηγήτρια Επαγγελματικής Αξιολόγησης και Καθοδήγησης του Τομέα Ψυχολογίας της  Φιλοσοφικής Σχολής Πανεπιστημίου  Αθηνών. Έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής στο Πανεπιστήμιο  Wisconsin – Madison των Η.Π.Α. και στο Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης, όπου ολοκλήρωσε και τη διδακτορική της διατριβή.

Είναι Διευθύντρια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός» του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας και Διευθύντρια του Κέντρου Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική, του Τομέα Ψυχολογίας. Από το 1995 μέχρι σήμερα έχει ασχοληθεί με διάφορα προγράμματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής γενικών και ειδικών κοινωνικών ομάδων  και με προγράμματα κατάρτισης Συμβούλων και Καθηγητών Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Η Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου έχει παρουσιάσει μεγάλο αριθμό εισηγήσεων σε επιστημονικά συνέδρια και ημερίδες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Έχει συγγράψει δύο βιβλία  και έχει δημοσιεύσει πάνω από εβδομήντα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά και αυτοτελείς τόμους. Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την Επαγγελματική Αξιολόγηση, τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό και την Επαγγελματική Συμβουλευτική του γενικού πληθυσμού,  των γυναικών και των ειδικών κοινωνικών ομάδων.

Είναι μέλος διαφόρων επιστημονικών συλλόγων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.